NOZOMI DOJO
SPORTOVNÍ KLUB KENDÓ A IAIDÓ
HRADEC KRÁLOVÉ
 

KENDÓ - VYBAVENÍ KENDISTY

Základní informace o kendó.

Obsah stránky

Výstroj a výzbroj kendisty

Keiko-gi

Bógu

Šinai

Bokutó/bokken

Iaitó, katana

Péče o meč

Popis meče

 

Výstroj a výzbroj kendisty

Vybavení na kendó zahrnuje

  • keiko-gi - oblečení, které se skládá z kendogi a hakama
  • hačimaki - šátek
  • bógu - sada lehkého brnění (chrániče), která zahrnuje men, dó a kote
  • šinai - bambusový meč
  • bokutó- dřevěný meč pro cvičení kendó kata

Keiko-gi

Na horní část těla si kendista navléká kendó-gi, prošívaný kabátec s kratšími rukávy, aby mohl dobře manipulovat s mečem. Rukávy však musí zakrývat lokty.

KENDÓ-GI  

Na spodní část těla si obléká hakama. Kalhoty se širokými nohavicemi uzpůsobené tak, aby se dalo pohodlně sedět na koni. Samozřejmě v současném kendó se na koni nejezdí.
Při pohledu zboku spodní okraj hakama má zakrývat kotníky, zadní okraj je výše nežli přední.

HAKAMA  

Obvyklou barvou je temně modrá nebo černá. U dětí je možné použít kendó-gi v barvě bílé se vzory. Ženy mohou cvičit v barvě bílé. Pod kendó-gi je někdy dobré si obléci lehčí tričko nevýrazné barvy k lepšímu zadržování potu.

Jak oblékat a jak skládat keiko-gi

 

Bógu

Při tréninku, a samozřejmě při zápase, se kendista strojí do lehkého brnění nazývaného bógu.

Nejprve si na hakamu oblékne tare, chránič boků a přes břicho a hrudník chránič břicha dó.

Na hlavu uváže hačimaki, šátek, který se užívá aby lépe držela helma a nestékal pot do očí. Poté si na hlavu nasadí men, helmu chránící obličej, hlavu a částečně i ramena.

Poslední částí bógu jsou kote, rukavice, chránící ruce a zápěstí.

 

Při zápasech se na přední část tare navléká zekken, jmenovka. V kendó je to povinná součást výstroje.

 

V kendó se nepoužívá pás obi.

MEN








KOTE, DÓ






TARE

bógu

Šinai

Kendo používá ke cvičení a k zápasům šinai, rovný bambusový meč o celkové délce pro dospělého cvičence 120 cm a hmotnosti více než 510 g. Šinai je složený ze čtyř bambusových štěpin svázaných do tvaru dutého válce. Po celé délce je zpevněný strunou, která udržuje šinai napnutý a pružný. Současně označuje tupou stranu čepele. Údery a seky musí být vedeny opačnou stranou než je struna a poslední třetinou meče označovanou monouči.

Součástí cvičení kendó jsou i kendó kata. Je tedy nutné, aby kendista měl pro jejich nácvik také dřevěný meč bokutó.

Popis šinaje

Kisaki - špička meče, sakigawa - kůže na špičce meče, sakišin - "klobouček" pod sakigawou, nakajuj - uzel oddělující poslední třetinu šinaje, curu - struna (určuje hřbet), džinbu - protilehlá strana curu, cuba - záštita, cubadome  - pomocná záštit, cuka - rukojeť, cukagawa - kůže na rukojeti, sakigawa kůže na špičce meče, cigiri - plíšek, který zabraňuje posunutí štěpin.

Shinai - popis

Rozměry šinaje

Délka a hmotnost šinaje se liší podle věku cvičenců a podle pohlaví.

 

Bokutó /bokken

Bokutó je meč používaný pro kontaktní techniky, při cvičení kendó kata a v začátcích cvičení iaidó. Standartní bokutó jsou vyrobeny z dřeva tmavého dubu, lepší z bílého dubu a nejkvalitnější pak z černého ebenového dřeva.

Bokutó je meč, který napodobuje tvarově katanu. Je buď dlouhý (tači) nebo krátký (kodači), který napodobuje wakizaši. Pro posilování se používá suburi-tó, který je těžší.

Délka bokutó (tači) činí 102 cm včetně cuka. Cuka bývá dlouhá 24 cm. Kodači bývá dlouhý 55 cm včetně cuka.

Iaitó

Iaitó je kopie japonského meče katana vyrobená pro účely cvičení iaidó. Meč je vyroben z velmi silné slitiny hliníku a poté pochromován a je lehčí než katana. Čepel iaito není ostrá a je vybavena drážkou, která při švihnutí vydává specifický zvuk. Všechny ostatní části meče jsou vyrobeny přesně jako u katany.

Katana

Ostrý meč katana se používá jen pokročilými kendisty a iaidisty při cvičení kendó kata iaidó.

katana
cuka-katana katana - cepel

 

Údržba a péče o meč

Péče o meč se vztahuje především k jeho nejdůležitější části – čepele. Ke každému meči patří čistící sada a olej. Čistící sada obsahuje učiko, malý míček na bambusové tyčce naplněný práškem ibota. Ibota je velmi jemný prášek jílovcovité usazeniny smíchaný s práškovou jelení parohovinou a používá se k odstranění vlhkosti z ostří.

Nejprve se odstraní vlhkost s čepele pomocí učiko, prášek se následně setře rýžovým papírem nuguigami a poté se na čepel nanese konzervační olej choji

Popis meče

Popis meče najdete v kapitole Bojová umění/O japonském meči