NOZOMI DOJO
SPORTOVNÍ KLUB KENDÓ A IAIDÓ
HRADEC KRÁLOVÉ
 

HISTORIE TURNAJE VÁNOČNÍ KENDOVÁNÍ

Vánoční kendování má mnohaletou tradici  a je věnováno především dětem.

Tradice z roku 1996

Vánoční kendování patří k jedněm z mála turnajů v kendó, které se pro děti v České republice pořádají.

Tradice turnaje Vánoční kendování sahá až do prosince roku 1996. Tehdy se uskutečnil první ročník soutěže za účasti japonských učitelů a umělců, kteří jako překvapení pro soutěžící vlastnoručně uvařili japonský oběd z tradičních surovin k tomu dovezených.

Turnaje se zúčastnily děti nejen z domácího klubu Nozomi Dojo Hradec Králové, ale také mladí kendisté z Prahy, Brna a Českých Budějovic.

Po zápolení v kendó, a vynikajícím obědě v japonském stylu, přišly na řadu i netradiční dětské soutěže, které byly neméně obtížné, napínavé a zábavné. Úspěch soutěže u dětí byl obrovský, a tak jsme se rozhodli společně s ostatními kluby v České republice, které pracují s dětmi, pro pravidelné setkávání před vánoci.

Během Vánočního kendování mají mladí kendisté možnost porovnat své umění se soupeři z jiných oddílů, a tak zdokonalit své techniky, předat si zkušenosti a seznámit se navzájem. Protože se turnaj koná před vánočními svátky, má svoji neopakovatelnou atmosféru nadcházejících vánoc a nikdy nechybí nějaké to překvapení pro děti, například ve formě drobných dárků, dortu a podobně.

Vznik dalších dětských turnajů

Hradecký oddíl Nozomi Dojo tak dal podnět i ke vzniku dalších dětských turnajů v republice. Brněnský oddíl Kendo Club Brno založil dětskou soutěž Pohár brněnského draka. Bohužel poslední ročník se konal v roce 2003. Klub se pak rozpadl a turnaj zanikl.

Naopak svoji dlouholetou tradici měl turnaj Koinobori Cup pořádaný klubem Fudoshin Kai v Českých Budějovicích. Od roku 2009 se turnaj nekonal, tedy alespoň ne pod hlavičkou České federace kendó. Dalším počinem pro mládež je vznik dětského oddílu v Bílině a první ročník Bílinské trofeje 2009. Postupně se z tohoto turnaje stalo tradiční zápolení dětí a mládeže.

Jak dál?

Stále se nedaří vytvořit více turnajů pro mládež, což nás velmi mrzí. Dětí a mládeže v kendó oddílech je málo a turnaje pro jednotky účastníků se nevyplácí pořádat. Je to způsobeno především tím, že oddíly kendó nemají zájem se věnovat dětem, a tak dětí cvičí opravdu poskrovnu. Jedním z mála oddílů, kde cvičí více dětí, je hradecký klub NOZOMI Dojo a oddíl v Bílině (info z roku 2011).

Tradici turnaje Vánoční kendování chceme uchovat i nadále a dát tak příležitost soutěžit i těm několika dětem, které v republice cvičí. Dlouho jsme přemýšleli o tom, co udělat proto, aby turnaj nezanikl. V roce 2005 jsme se rozhodli spojit dětský turnaj s turnajem pro dospělé, seminářem a turnajem týmů. Vznikl tak dvoudenní program plný kenda. První den začíná dopoledním seminářem kendó věnovaným především základům a kihonu. Následuje dětský turnaj Vánoční kendování. V pozdním odpoledni probíhá turnaj týmů bez rozlišení věku a druhý den pak turnaj zařazený do Národního poháru kendó, Nozomi Cup.