NOZOMI DOJO
SPORTOVNÍ KLUB KENDÓ A IAIDÓ
HRADEC KRÁLOVÉ
 

NOZOMI IAIDO GASSHUKU

Interní seminář iaidó v zenovém stylu.

Historie

První Nozomi Iaido Gasshuku proběhlo v dubnu roku 2008. S nápadem přišel Pavel Štěpán st. "Původně to měl být klasický dvou denní seminář, na který byhom pozvali Tomáše Kyncla, který již v té době k nám jezdil učit iaidó. Pak jsem o tom ale hodně hovořil s Pavlou Štěpánovou a Tomášem Kyncelem, a nakonec jsme se rozhodli udělat něco jiného než klasický seminář, více tradičního a jen pro členy Nozomi," říká Pavel st. a dodává: "od té doby se pravidelně scházíme a dva a půl dne trávíme spolu v dódžó."

Nozomi iaido gaššuku navázalo na předchozí klasické semináře pod vedením v roce 2004 panem Goromaru, v r. 2005 J. Ziegelheima a v letech 2006 a 2007 T. Kyncla.

Prvních několik gaššuku organizoval Pavel Štěpán st., později převzal organizaci a zabezpečení celé přípravy Jan Vebersik.

Nozomi Iaido Gasshuku je intenzivní seminář iaidó, dříve pod vedením Tomáše Kyncla, později pod vedením učitelů a bučó z Nozomi Dojo (Pavly Štěpánové a Pavla Tomeše). Koná se v první polovině dubna a od pátku do neděle se "zavřeme" do tělocvičny a společně žijeme v dódžó. Ráno začíná zenovou meditací, zazen, následuje asageiko a příprava snídaně. Pak až do večera cvičíme iaidó (seitei i korjú), které je přerušované přestávkami na oběd a večeři. Jídlo samozřejmě připravujeme také v zenovém stylu,  takže hodně rýže, tófu a zeleniny, polévka misó a samozřejmě také saké. Během polední pauzy je i prostor pro povídání, různé diskuze, zenové masáže nebo spánek. Večer pak párty :)

V kovidovém roce 2020, ještě před vypuknutím pandemie Covid-19 a zákazu shromažďování, se podařilo gaššuku uspořádat v základním třídenním formátu.  Následující rok pak pouze jako jednodenní minigaššuku. Od roku 2022 opět klasický třídenní formát. Tradice tedy pokračuje :)

 

 

Fotogalerie

2013

2012

2011

2010

2009