NOZOMI DOJO
SPORTOVNÍ KLUB KENDÓ A IAIDÓ
HRADEC KRÁLOVÉ
 

HISTORY - NOZOMI TEAM TAIKAI
a semináře s Andy Watsonem

Mezinárodní soutěž v iaidó.

Historie

První ročník Nozomi Taikai vznikl v roce 2009 jako třetí turnaj iaidó, který se v té době v České republice konal. Svoji tradici v roce 2009 době měly zatím jen dva turnaje v Českých Budějovicích: Jarní a podzimní meč a Kokki Taikai. Hradecký turnaj se k nim přidal.

S nápadem přišel Pavel Štěpán st. společně s dcerou Pavlou. Vše konzultovali s Romanem Záhorou a Tomášem Kynclem, který k nám v té době, a ještě spoustu let potom, jezdil učit iadó.

Pavel říká: "Naším cílem je z Nozomi Taikai udělat tradiční turnaj, konaný vždy na jaře v dubnu. A pokud se nám podaří tímto počinem položit základy národní soutěže iaido, budeme jen rádi. A i kdyby se nadále jednalo „jen“ o přátelský turnaj, který přivede do Hradce iaidokas z ostatních částí republiky, bude nás to velmi těšit."

Součástí Nozomi Taikai v roce 2009 byl seminář pro rozhodčí, seminář pro iaidokas s cvičnými zápasy a po skončení turnaje ještě asi 1,5 hodinové volné cvičení pod dohledem zkušených učitelů. Soutěžící i rozhodčí se tak vzájemně učili iaido shiai a shinpan.

Velké poděkování patří všem iaidokas, kteří se 1. turnaje zúčastnili nebo pomohli s organizací, a především přítomným učitelům a rozhodčím - Vladimíru Hyndrákovi, Michalu Kolískovi, Tomáši Kynclovi a Josefu Smolkovi.

Vzhledem k tomu, že soutěže v iaidó v České republice zatím nemají velkou tradici, domníváme se, že to bylo pro obě skupiny zúčastněných velmi přínosné. Velké poděkování patří všem iaidokas, kteří se 1. turnaje zúčastnili nebo pomohli s organizací, a především přítomným učitelům a rozhodčím - Vladimíru Hyndrákovi, Michalu Kolískovi, Tomáši Kynclovi a Josefu Smolkovi.

 

Od roku 2010 se k individuální soutěži přidalo i týmové taikai a od roku 2013 je soutěž vedena jen jako soutěž týmů. Jsme zatím také jediný oddíl který pořádá týmové taikai formu zápasů "každý s každým", tedy ne vyřazovací metodou. Každý tým tak nastupí k zápasům mnohokrát a utká se s každým týmem v soutěži.

 

V roce 2014 se bohužel pro malý zájem ze strany iaidokas a nemožnost sehnat dostatek kvalitních rozhodčích turnaj nekonal. Pro příští rok však chystáme aktualizaci turnaje - opět jej spojit s šinpan wazou. Slibujeme si od toho větší zájem a účast. A pokud to nevyjde, uděláme to po vzoru Nozomi Senior a Junior Cupu (kendó) jako oddílový přebor. Tak uvidíme, jak to klapne.

 

Klaplo to :) :)

Od roku 2015 jsou nadále pravidelné soutěže navíc často i se zahraniční účastí.

 

Počátek seminářů iaidó s Andy Watsonem

Přelomovým rokem pro Nozomi Team Taikai byl rok 2017, kdy se Pavle Štěpánové podařilo do Hradce Králové přivést pana ANDREW WATSONA, t.č. 7. DAN IAIDO, RENSH. Součástí tohoto ročníku byl tedy i páteční a sobotní seminář pod vedením právě pana Watsona.

Od této doby nás pan Andy Watson navštěvuje téměř pravidelně a pod jeho vedením pořádáme semináře iaidó (pátek, sobota) a v neděli pak Nozomi Team Taikaki. Případně samostatně turnaj a samostatně seminář. Někdy se podaří uspořádat i druhý seminář, např. v roce 2017 nebo v r. 2019.