NOZOMI DOJO
SPORTOVNÍ KLUB KENDÓ A IAIDÓ
HRADEC KRÁLOVÉ
 

HISTORY - NOZOMI IAIDO TAIKAI

Mezinárodní soutěž v iaidó.

Historie

První ročník Nozomi Taikai vznikl v roce 2009 jako třetí turnaj iaidó, který se v té době v České republice konal. Svoji tradici v roce 2009 době měly zatím jen dva turnaje v Českých Budějovicích: Jarní a podzimní meč a Kokki Taikai. Hradecký turnaj se k nim přidal.

S nápadem přišel Pavel Štěpán st. společně s dcerou Pavlou. Vše konzultovali s Romanem Záhorou a Tomášem Kynclem, který k nám v té době, a ještě spoustu let potom, jezdil učit iadó.

Pavel říká: "Naším cílem je z Nozomi Taikai udělat tradiční turnaj, konaný vždy na jaře v dubnu. A pokud se nám podaří tímto počinem položit základy národní soutěže iaido, budeme jen rádi. A i kdyby se nadále jednalo „jen“ o přátelský turnaj, který přivede do Hradce iaidokas z ostatních částí republiky, bude nás to velmi těšit."

Součástí Nozomi Taikai v roce 2009 byl seminář pro rozhodčí, seminář pro iaidokas s cvičnými zápasy a po skončení turnaje ještě asi 1,5 hodinové volné cvičení pod dohledem zkušených učitelů. Soutěžící i rozhodčí se tak vzájemně učili iaido shiai a shinpan.

Vzhledem k tomu, že soutěže v iaidó v České republice zatím nemají velkou tradici, domníváme se, že to bylo pro obě skupiny zúčastněných velmi přínosné. Velké poděkování patří všem iaidokas, kteří se 1. turnaje zúčastnili nebo pomohli s organizací, a především přítomným učitelům a rozhodčím - Vladimíru Hyndrákovi, Michalu Kolískovi, Tomáši Kynclovi a Josefu Smolkovi.

 

V roce 2014 se bohužel pro malý zájem ze strany iaidokas a nemožnost sehnat dostatek kvalitních rozhodčích turnaj nekonal. Pro příští rok však chystáme aktualizaci turnaje - opět jej spojit s šinpan wazou. Slibujeme si od toho větší zájem a účast. A pokud to nevyjde, uděláme to po vzoru Nozomi Senior a Junior Cupu (kendó) jako oddílový přebor. Tak uvidíme, jak to klapne.

 

Výsledky